Jaké možnosti nám dávají elektromotory oproti klasickým pohonům?

Elektromotory jsou jednou z technologií, které jsou pro moderní svět extrémně důležité. S jejich nástupem jsme si mohli dovolit vyvíjet spoustu mechanismů cestou, jakou to doposud rozhodně nešlo, a hlavně v prostředí, kam jinak takové mechanismy nemůžeme dávat.

To ale nemusí být jedinou výhodou, kterou vám mohou elektromotory nabídnout. Je jich ve finále mnohem více a ty nejdůležitější si představíme na následujících řádcích.

Čistotný provoz elektromotorů

Jednou z hlavních výhod je samotný čistotný provoz. Jak již bylo i zmíněno, tak jsou výhody v podobě absence spalin těmi největšími, co elektrické motory mohou vůbec nabídnout. Ekologický provoz je tak jednou z domén, které jim lze jenom těžko upřít. Pro mnohé může být problémem, že se samotná energie nemusí brát z ekologických zdrojů. Místo, kde elektrické motory Bühler figurují, ale vždycky bude v mnohem čistotnějším a příjemnějším stavu, než jakékoliv se spalovacím či zážehovým motorem.

Menší potřeba pravidelné údržby

V některých případech se můžeme naprosto běžně potkávat s mechanismy, které se za celý svůj životní cyklus jedinkrát nerozloží. Důvodem je, že jsou například zavařeny v drobných spotřebičích z plastu, nebo jsou na špatně přístupných místech. Proto se minimálně od některých kategorií elektromotorů, jako jsou třeba EC motory Bühler, očekává extrémní životnost. A to bez potřeby pravidelné údržby.

Typickými příklady jsou tak právě kuchyňské spotřebiče, nebo elektromotory pohánějící ventilace a jim podobné mechanismy. Přitom většina z nich za celý svůj život nevyžaduje ani jediný zásah v rámci údržby a oprav.

Na velikosti rozhodně záleží!

A kdo říká, že ne, tak prostě lže. U elektromotorů přitom velikost znamená zásadní pojem. Mírně větší komutátorové DC motory Bühler jsou používané dodnes v důležitých průmyslových mechanismech, zatím co jejich bezkartáčoví následovníci dosahují i velice drobných rozměrů a mohou tak figurovat v drobných mechanismech. Rozhodně se ale bavíme o velkém rozsahu velikostí od jednotek a desítek centimetrů až po celé velké motory pohánějící klidně i automobily.